
SEMINARIUM W KĘTRZYNIE - OIP OLSZTYN
W dniach 12 – 13 lipca w Kętrzynie odbyło się seminarium Polityka Społeczna – Bezpieczeństwo w Pracy. Organizatorem sesji był Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie oraz Ekspert RTP Biura Wymiany Informacji i Pomocy Technicznej Departamentu Rozszerzenia Komisji Europejskiej (TAIEX).
Celem seminarium było przybliżenie pracodawcom i ich przedstawicielom z terenu województwa warmińsko-mazurskiego ustawodawstwa unijnego, a także pomoc w wypełnieniu nałożonych przez omawiane przepisy prawa obowiązków.
Omówiono między innymi dyrektywę dot. poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy (89/391/EWG). Na jej podstawie Michał Gólcz, reprezentujący Główny Inspektorat Pracy Państwowej Inspekcji Pracy, przybliżył uczestnikom spotkania zasady
przeprowadzania oceny psychospołecznych warunków pracy w zakładach, metody prewencyjnego zarządzania stresem zawodowym, a także program PIP mający pomagać polskim pracodawcom w za
Z kolei Miguel Mares z hiszpańskiej Fundacji Komunalnej Regionu Walencja poruszył problem starzenia się społeczeństw i malejącej liczby osób zdolnych do pracy w Europie. Wskazał on na Europejską Strategię Zatrudnienia, zgodnie z którą do końca 2010 roku konieczne będzie zwiększenie oraz utrzymanie aktywności zawodowej obywateli na poziomie 70%. Opowiedział o konieczności wprowadzania w tym celu także działań zmniejszających stres wśród pracowników, takich jak: ustawiczne kształcenie osób dorosłych, poszerzanie kompetencji zawodowych i zwiększanie umiejętności pracowników w radzeniu sobie ze stresem, pomoc pracownikom w przekwalifikowywaniu się, tworzenie miejsc pracy dostosowanych do potrzeb i możliwości kobiet, osób starszych i pracowników młodocianych oraz pomoc rodzicom w godzeniu pracy ze sprawowaniem opieki nad dziećmi. Na zakończenie zaprezentował przykłady finansowania tego typu działań z Europejskiego Funduszu Społecznego podejmowane przez przedstawicieli administracji, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych z Regionu Walencja (dofinansowywanie pracownikom kosztów nauki i podnoszenia kwalifikacji, rozszerzanie zakładowej oferty szkoleń zawodowych, ustanawianie przez pracodawcę opiekuna/doradcy kierującego karierą zawodową nowoprzyjętego pracownika czy organizowanie płatnych staży i praktyk zawodowych przed przyjęciem do pracy).
Podczas seminarium poruszono także kwestie innych dyrektyw unijnych, takich jak dyrektywa dotycząca maszyn oraz dyrektywa dot. ręcznych prac transportowych. Zaproszeni prelegenci przedstawili dobre praktyki i programy działań realizowanych przez instytucje, organizacje społeczne i zakłady pracy zarówno z terenu Unii Europejskiej, jak i Polski.
W spotkaniu wzięły udział 34 osoby - przedstawiciele prywatnych przedsiębiorstw oraz pracownicy i kadra kierownicza urzędów, instytucji, szkolnictwa i służby zdrowia.